پلتفرم نمایشگاه تخصصی تجهیزات ، کیت و مصرفی ، سرویس و خدمات ، آگهی های تجاری و استخدامی برای اکوسیستم پزشکی و آزمایشگاهی ایران

نمایشگاه آنلاین تخصصی تجهیزات ، کیت و مصرفی ، خدمات ، آگهی و استخدام برای اکوسیستم آزمایشگاهی ایران

نمایشگاه آنلاین تخصصی تجهیزات ، کیت و مصرفی ، خدمات ، آگهی و استخدام برای اکوسیستم آزمایشگاهی ایران

blog
فن آوری های نوین

راهنمای خرید شیکر آزمایشگاهی

دستگاه شیکر آزمایشگاهی معمولا دارای یک صفحه، یک دکمه تنظیم سرعت و همچنین تنظیم زمان چرخش می باشد. دستگاه را می توان روی میز و یا در سطح کف جایگذاری کرد. برخی از شیکر ها قابلیت نگهداری در فضای یخچال را نیز دارند. جهت خرید شیکر آزمایشگاهی نیاز به آشنایی با این نوع تجهیزات آزمایشگاهی می باشد که در ادامه مطلب بیان می شود.

(ادامه مطلب)
blog
فن آوری های نوین

شناسایی مداخله‌گرها یا مهارکننده‌های PCR

شناسایی مداخله‌گرها یا مهارکننده‌ها (inhibitors) در واکنش PCR می‌تواند یکی از دلایل مشاهده‌ی نتایج منفی کاذب باشد که در این پست به تعدادی از این مهارکننده‌ها اشاره شده است که با شناخت آن‌ها بتوانیم تا حد ممکن از وجود آن‌ها در واکنش جلوگیری کنیم.

(ادامه مطلب)
blog
همه عناوین

استفاده از هوش مصنوعی در غربالگری بیماری رتینوپاتی دیابتی

الگوریتم‌های یادگیری ماشین و شبکه‌های عصبی به کار گرفته شده‌اند تا بتوان بر اساس تصاویر رتین بیماران، نشانه‌های اولیه بیماری را شناسایی کرد. این تکنیک‌ها باعث می‌شوند که پزشکان بتوانند به سرعت و با دقت بالا، بیمارانی که در خطر قرار دارند، شناسایی کنند و از پیشرفت بیماری جلوگیری کنند.

(ادامه مطلب)
blog
همه عناوین

همانندسازی DNA

یکی از ویژگیهای مشخص موجودات زنده توانایی رشد و تولید مثل آنهاست. پروکاریوتها هسته ندارند، اما ماده وراثتی یا همان DNA را دارند که با استفاده از تقسیم دودویی ساده و با ایجاد شکاف سپتوم و همانندسازی DNA و تقسیم آن به دو سلول دختری انجام میشود.

(ادامه مطلب)
blog
همه عناوین

روش کالیبراسیون PH METER

برای کالیبره کردن دستگاه PH Meter می بایست به نکات زیر توجه نموده و مراحل ذکر شده را به دقت انجام دهیم: ابتدا بافرهای 4 و 7 و 10 مخصوص کالیبراسیون phmeter را تهیه نموده که بهتر است از مارکهای مرک آلمان و یا شرکت های معتبر استفاده شود ، در مرحله اول الکترود دستگاه را با آب مقطر خالص شستشو داده و با دستمال کاغذی یا پنبه تمیز به آرامی خشک کرده و الکترود را در بافر 4 قرار داده و به آرامی تکان داده تا اگر حبابی هست از بین برود و دکمه کالیبراسیون دستگاه ph meter را زده و بر روی بافر 4 تنظیم نموده و به مدت 5 دقیقه صبر نموده تا عدد نشان داده شده ثابت شود ، سپس الکترود را با آب مقطر خالص شستشو داده و با دستمال کاغذی به آرامی خشک نموده و برای بافرهای 7 و 10 نیز همین مراحل را تکرار نموده و در پایان کالیبراسیون ph meter کامل گردیده است

(ادامه مطلب)
blog
همه عناوین

روش نگهداری الکترود شیشه برای PH متر

الکترودهای شیشه‌ای جزو الکترودهای شناساگر غشایی به شمار می‌روند. این الکترودها نسبت به یونهای مختلف حساس هستند. مثلا الکترود PH ، الکترودی است که نسبت به غلظت یون H+ حساس می‌باشد. این الکترود از یک حباب شیشه‌ای که قسمت پایین آن ضخامتی حدود 0.1 میلیمترویاکمترداردتشکیل شده است.

(ادامه مطلب)
blog
فن آوری های نوین

هوش مصنوعی مانند ChatGPT، پروتئین های جدیدی ایجاد می کند که می توانند باکتری ها را از بین ببرند

بیوتکنولوژی پروفلوئنت مستقر در کالیفرنیا با استفاده از یک مدل هوش مصنوعی مشابه مدلی که به ChatGPT این قدرت را می‌دهد تا پروتئین‌های ضدمیکروبی جدیدی را ایجاد نماید که قبلاً نیز ثابت کرده‌اند که می‌توانند باکتری‌ها را در آزمایشگاه از بین ببرند.

(ادامه مطلب)
blog
فن آوری های نوین

مقایسه اثر سرم خون بند ناف با FBS در تکثیر سلول های بنیادی مزانشیمی مغز استخوان و سلول های بنیادی مزانشیمی ماتریکس بند ناف

اگرچه سرم خون جنین گاو (FBS) به طور گسترده ای در آزمایشگاه های کشت سلول استفاده می شود، اما خصوصیاتی از جمله خطر انتقال عفونت و اثرات جانبی حساسیت زا استفاده آن را جهت کشت سلول ها برای مصارف بالینی محدود کرده است. بنابراین تقاضا برای یک مکمل جایگزین با قابلیت کمک به رشد و تکثیر سلول ها وجود دارد.

(ادامه مطلب)
blog
معرفی آزمایش

نکات کلیدی در انجام و تفسیر تست الکتروفورز هموگلوبین

انجام تست الکتروفورز برای تشخیص هموگلوبینوپاتی ها نیازمند رعایت اصول و مواردی است که میتواند صحت تفسیر نتایج آن را تضمین نماید ، از سوی دیگر به دلیل حساسیت تفسیر نتایج این تست ، کارشناس آزمایشگاه باید مواردی را در نظر گرفته و از برآیند نتایج سایر تست ها در تفسیر این تست استفاده نماید.

(ادامه مطلب)
blog
فن آوری های نوین

انواع ژنوتایپ ویروسHPV واهمیت انکوپروتئین های E6-E7در غربالگری و تشخیص مراحل اولیه سرطان سرویکس

HPV عامل یکی از شایعترین عفونتهاي ویروسی منتقله از راه جنسی است که نقش ان درابتلا به سرطان دهانه رحم به اثبات رسیده است .بر اساس ارزیابی های جهانی، پاپیلوماویرس در 99 درصد موارد ابتلا به سرطان گردن رحم گزارش گردیده است. سرطان دهانه رحم چهارمین سرطان شایع در بین زنان و دومین سرطان شایع زنان در سنین15تا44سالگی و 7 سرطان شایع در تمام دنیا است.

(ادامه مطلب)
blog
فن آوری های نوین

بایو مارکر ها

در طی یکی دو دهه گذشته به کمک پیشـرفتهـاي تکنولـوژي اطلاعات زیادی در مورد غربالگری سریع و به موقع و شناخت زودرس بیماري و به نبال آن استفاده از دارو ها و راه های درمان مناسبتر با مطالعه و تحقیق در زمینه بیومارکرها به دست آمده است

(ادامه مطلب)
blog
فن آوری های نوین

PCR : اصول ، مراحل ، کاربرد ، مزیت ها ، محدودیت ها و انواع آن

امروزهPCR یک تکنیک رایج در آزمایشگاه های تشخیص پزشکی و تحقیقاتی است و كاربردهای نامحدودی در عرصه های مختلف زيست مولكولی دارد. از این تکنیک به‌عنوان روشی سریع ، دقیق و حساس برای تشخیص بیماری‌های عفونی، نمونه سلول غیر طبیعی یا تشخیص تغییرات ژنتیکی که می‌توانند باعث بیماری شوند و شناسایی مقادیر کمی از سلول‌های سرطانی استفاده می کنند.

(ادامه مطلب)
blog
فن آوری های نوین

مروري بر بایومارکرهای مولكولي سرطان هاي تيروئيد

سرطان‌های غده تیروئید شایع‌ترین نوع سرطان‌های غدد درون ریز می‌باشند. همانند سایر سرطان‌ها، تشخیص زود هنگام سرطان تیروئید نیز نقش بسیار مهمی در درمان و جلوگیری از پیشرفت بیماری دارد.

(ادامه مطلب)